هر دم از اين باغ بری می رسد...

حتما همه دوستان می دانند که آموزش دکتری پرستاری در عرض چند سال ره صد ساله پیموده است به طوری که از پذیرش چهار نفر در سال ۱۳۸۰به رکورد ۲۵ نفر در سال جاری رسیده است. و این در حالی است که مثلا رشته فیزیولوژی با قدمت سی و اندی سالش در آموزش دکتری هنوز ظرفیتش از ۱۴  نفر فراتر نرفته است. از طرف دیگر هنوز دانشکده مادر پرستاری و مامایی تهران شش عضو هیات علمی دکتری بیشتر ندارد در حالی که ترم آینده متجاوز از بیست و اندی دانشجوی دکتری در دوره های مختلف دارد. وضع دانشکده های دیگر نیز کم و بیش همین طور یا بدتر است مثلا دانشکده پرستاری کرمان فقط یک عضو دکتری دارد و دو دانشجو گرفته است. یادم هست چند سال پیش مسئولان به ما می گفتند که پرستاری در کشور ما هنوز ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری ندارد. پس می توان گفت عجبا که مدیریت بعضی ها چه ها می کند! و هر دم از این باغ وزارت فخیمه بی بهداشت و بی درمان تصمیم تازه ای می رسد و هنوز هضم نشده تصمیم تازه تری می رسد.

بدون این که خواسته باشم ضرورت دوره را زیر سوال ببرم و با یادآوری تجارب قبلی در زمینه تولید انبوه پزشک و پرستار که الان تبدیل به معضلی شده اند و نیز حال و احوال آشفته دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری پرستاری در دانشگاه های علوم پزشکی به نظر می رسد اگر تعمدی در سست کردن پایه های این رشته وجود نداشته باشد لااقل به نظر می رسد سیاست گزاران و اعضای محترم بورد پرستاری در این زمینه فاقد برنامه و راهبرد هستند و تسلیم فشارهای خارج از حرفه می شوند.

شاید بگویند یارو حالا که خودش سوار اتوبوس دکتری شده است به راننده می گوید آقا برو دیگه جا نداریم ولی سوال من این است ظرفیت این اتوبوس چقدر است و قرار است کی حرکت کند و به کیفیت آموزش دوره دکتری بپردازد و تا کی تفکر کیفیت فدای کمیت ادامه خواهد یافت؟ تفکر حرفه ای چه واکنشی را در این زمینه ایجاب می کند؟ آیا پاسخی برای سوالاتی از این دست هست؟ 

یزدان نیک

/ 10 نظر / 21 بازدید
فاطمه حشمتی نبوی

سلام. نوشته و تحليل شما گويا بود و به توضيح اضافه نيازی ندارد. ترجيح مصالح حرفه ای به مصالح فردی از بديهيات بقاء هر حرفه است. هر يک از ما تا چه ميزان اين اصل بديهی را رعايت می کنيم؟؟؟؟

زاغری

با سلام بنظر من بهتر است قبل از هر چیز صاحبنظران و مسئولین حرفه پرستاری یا بهتر بگویم اعضای هیئت محترم بورد پرستاری ، به حسابرسی و ارزشیابی برآیندهای حاصل از آموزش پرستاران در مقطع دکترا در ۸-۱۰سال اخیر بپردازند. گرچه بعد از گذشت بیش از ۲۰ سال از آموزش پرستاران در مقطع کارشناسی ارشد، همچنان جایگاه آنان در بالین بیمار و یا در عرصه بهداشت جامعه نامعلوم و مبهم است و هنوز بسیاری از این فارغ التحصیلان با تنگ نظری مسئولین پرستاری و غیر پرستاری بیمارستانها روبرو هستند و علوم و تجارب کسب شده در مقطع ارشد آنان نادیده گرفته می شود! گرچه با رشد و ارتقای حرفه ای کاملاً موافقم اما متعجبم که چرا مسئولین محترم هیئت بورد ارتقای حرفه را تنها در افزایش تعداد دانشجوی ارشد و دکتری می دانند. شاید بخاطر بودجه خوبی که بابت هر دانشجوی دکترا به دانشکده ها سرازیر می شود و شاید هم بقول شما فشار از سوی افرادی خارج از حرفه پرستاری. بهرحال ب

محمدعلی چراغی

سلام دوستان عزيز ما که بعد از فارغ التحصيلی به عنوان اولين استاديار پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان از طلا گشتن خود که البته اگر بتوان اخذ پی اچ دی را معادل طلا گشتن فرض کرد سخت پشيمان گشته و طالب مس غير جلا يافته خود در پرستاری هستيم چون با عرض معذرت از دوستان دو آتيشه فيلوپرستاری(معادل فيلوسفی) بايد بگم که اين پرستاری دچار يک تاکي آريتمی هرج و مرجی است که کنترل کانونهای متعدد ضربانهای نابجايش بس طاقت فرسا و بی پاسخ به درمان است. مگر در مورد افرايش کميت در مورد ليسانس و فوق لیسانس چه اتفاقی افتاد که قرار است در مورد اعتراض به افزايش کميت دوره دکتری اين اين اتفاق بيفتد. آره والله که همه به فکر خويشن و ... ارداتمند د ...ک...ت...ر چراغی!!!!!!!!

حسن

منم متعجب شدم!و بهتر ديديم که سکوت کنم. واقعاْ که دانشکده ها در تربيت همين تعدادش هم استاد خبره ندارند. و هنوز جايگاه فارغ اتحصيلان در دانشکده ها مشخص نيست حالا بعد چی می شه نمی دونم. تکليف شايسته سالاری در جذب استاد و دانشجو چی می شد هم نمی دونم حالا هر چی مي خواد ما تز بنويسيم که چه جوری تفکرانتقادی را توسعه بدیم. چه فايده که تصميم گيرندگان هميشه نسنجيده عمل می کنند!!!!!!!!!!!!!!!!

ليلا جويباری

انتظار چنين روندی کاملا مشخص بود روزی که من دکترا قبول شدم می دانستم تا چند سال بعد بدون اينکه تصميم مدبرانه ای پشت آن باشد پذيرش دکترا بدون حساب و کتاب آغاز خواهد شد. از کی بناليم؟ به کی بناليم؟ !

ارشدی

با سلام گرچه روند فعلی قابل قبول نبوده و نظرات ذکر شده همکاران کاملا قابل قبول است اما یک نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که همکاران فعلی ما با مدرک فوق لیسلنس و رتبه مربی هیچگاه نتوانسته بودند در دانشگاههای علوم پزشکی در مقابل استادیاران و دانشیاران رشته های دیگر عرض اندام کنند و راه ارتقا نیز عملا برایشان بسته شده بود اما مطمئن باشید که در چند سال آینده بسیاری از این عزیزان می توانند در سمتهای کلیدی دانشگاهها وارد شوند که نفع آن کلا به همه جامعه پرستاری خواهد رسید.

محمدرضا حيدری

با سلام فکر می کنم هنوز قضاوت کردن در مورد چرايی افزايش سهميه ها زود می باشد. به فرمايشات مقام رهبری در تاريخ ۲۳ مرداد۸۶ توجه کنيد که فرمودند نسبت دانشجويان دوره های تکميلی از ۶ درصد کنونی بايد به حدود ۳۰ درصد برسد. با تشکر حيدری

سمر سيد ياحسين

آن کس که ميداند اما انکار می کند جنايتکار است(برشت) با ارزوی موفقيت و روشن نگری

شرکت Big Robo

دوست عزیز سلام به علت علاقه اکثر وبلاگ نویسان تخصصی ، به راه اندازی وبلاگی با نام اختصاصی خود و بدون اجبار در داشتن نام دامنه هایی مانند blogfa , persianblog و غیره ، همچنین داشتن ایمیل با پسوند سایت اختصاصی خود، شرکت Big Robo سرویس جدید" سایت در قالب وبلاگ " را ارائه نموده است. برای دریافت اطلاعات کاملتر و تصمیم گیری بهتر به لینک زیر مراجعه نمائید: http://blog.bigrobo.com/ و یا با شماره تلفن 77510844 (021 ) تماس بگیرید.

فرهاد

سلام دوست عزیز به علاقه مندی دراین سایت مرا بسیار خوشم آمد