persianweblog persianblog
دانش آموختگان و دانشجویان دکتری پرستاری ایران

جلسه دانشجويان دکتری

جلسه دانشجويان دکتری در تاريخ ۱۷/۴ با حضور تعدادی از دانشجويان دکتری پرستاری دانشکده های تهران ايران و شهيد بهشتی و سرکار خانم دکتر جولايی  در دانشکده پرستاری ايران برگزار شد و حاضرين نقطه نظرات خود را در مورد تعليق فرصت شش ماهه و راه های مقابله با آن بيان کردند. مقرر شد که از مجاری مختلف مانند بورد پرستاري- دانشگاه ها- معاونت آموزشی وزارت - انجمن علمی و نظام پرستاری مسئله دنبال شود و نامه ای هم که دکتر اسدی در مورد پيشنهادات دانشجويان برای پربارتر شدن دوره توصيه کرده بودند تهيه شود. در زير نامه هایی که به همت دوستان  و با پيگيری دکتر رمضانی تنظيم شده  عينا اورده می شود تا دوستان نظر خود را نسبت به آن ها اعلام کنند و بيشتر در اين قضيه درگير شوند تا انشا اله بزودی به نتيجه برسد.

 در عين حال به نظر اين جانب متن نامه ها گفتمانی مظلومانه و فرودستانه دارد و تعليق فرصت شش ماهه ناشی از همين باور فرودستی است که از دوستان دکتری انتتظار می رود شکننده اين باور و سقف کوتاه در پرستاری باشند و با اقتدار بيشتری عمل نمايند

يزدان نيک 

 

باسمه تعا لی

 

معاونت محترم آموزشي و امور دانشجويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

جناب آقاي دكتر عين الهي

با عرض سلام و ادب

 با توجه به مخالفت اخیر شورای بورس وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با اعزام دانشجويان دوره دكتري تخصصي(Ph.D)  جهت طي دوره 6 ماهه تكميلي خارج از كشور به استحضار آن مقام محترم می رساند، این دوره تکمیلی کوتاه مدت مزایای قابل ملاحظه ای برای حرفه پرستاری داشته و حذف آن ضربه جبران ناپذیری به این حرفه وارد خواهد نمود.با توجه به مشکلات عدیده ای که در حرفه پرستاری در ابعاد آموزشی ، مدیریتی و مراقبت از بیماران با عنایت بر  مستندات در داخل کشور وجود دارد ، نوآوری ، تئوری سازی ، طراحی مدل های کابردی ، و تعیین راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات حرفه ای و مراقبت از مددجویان و بیماران ، اقدامات نوپایی است که توسط دانشجویان PhD پرستاری در حال انجام است. مسلماً انجام این اقدامات نوپا نیازمند ابزار تخصصی خود می باشد که از آن جمله می توان به روش های نوین تئوری سازی و طراحی مدل های کاربردی ، روش های مختلف تحقیقات کیفی ،روش های آنالیز این نوع تحقیقات و چگونگی انتشار این نوع یافته های علمی در دنیا اشاره نمود. بنابراین امكانات مورد نياز دانشجويان دكتري پرستاري با توجه به نوع تخصص آنها که قابل قیاس با سایر رشته های تخصصی نیست ، عمدتاً امكانات ابزاري و آزمايشگاهي نمی باشد.این درحالی است که كمبود افراد خبره و متخصص در این رابطه در داخل کشور مشکلات فراوانی برای دانشجویان PhD پرستاری ایجاد کرده است . بنابراین تنها امید دانشجویان برای کاهش مشکلات مطرح شده ، طی دوره های 6 ماهه تکمیلی خارج از کشور بوده و این مهم با بررسی و ارزیابی تجارب علمی و عملی دانشجویانی که این دوره را گذرانده اند کاملاً مشخص است.  

 از طرف دیگر همانطوریکه مستحضرید مزایای ارزشمند فراوانی در این دوره کوتاه مدت وجود دارد که هزینه های مصروفه برای آن کاملاً بهینه و مثمر ثمر می باشد.از جمله این مزایا عبارتند از:

1.       گسترش روابط علمي  و استفاده از دستاوردهاي علمي ، فني و تحقيقاتي كشورهاي پیشرفته ديگر

2.      تدوین و تکمیل رساله دکترا با استفاده از تخصص و تجربه اساتید ( در مقطع پروفسوری ) دانشگاه هاي معتبر دنيا

3.      انتشار یافته های علمی در ژورنال هاي معتبر دنیا

4.      كسب مهارت های لازم درعلوم تخصصی مربوطه با توجه به پیشرفت های روز دنیا

5.       در نهايت تقويت دوره دكتري تخصصي(Ph.d) داخل كشور

لازم به ذکر است دانشجویان دکتری پرستاری وقت زيادی (حدود یک تا دو سال ) جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای معتبر صرف می کنند تا در این دوره از بهترین امکانات و از تجارب بهترین متخصصین استفاده کنند که امید است مورد توجه آن مقام محترم قرار گیرد.

با توجه به موارد بالا و اشراف کامل ان مقام محترم به دیگر مزایای این دوره خواهشمند است در راستای تداوم استفاده دانشجویان دکترای پرستاری از این فرصت علمی دستور فرمایید اقدام لازمه را مبذول فرمایند. ضمناً در صورت موافقت حضرتعالی ما دانشجویان دکترای پرستاری (حدود 15 نفر) خواستار ملاقات حضوری با حضرتعالی هستیم.   اجرکم عندال...

 

با عرض تشکر و سپاس گزاری

دانشجویان دکترای پرستاری

 

 

 

 

 

 

باسمه تعا لی

 

معاونت محترم آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

جناب آقاي دكتر اسدی

با عرض سلام و ادب

پیرو ملاقات حضوری با حضرتعالی در رابطه با دوره های کوتاه مدت اعزام به خارج دانشجویان PhD و بذل توجه آن مقام محترم در خصوص برقراری مجدد این دوره ها با کارآمدتر کردن آن، به استحضار آن مقام محترم می رساند، طی همایش دانشجویان PhD پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی تهران ، ایران و شهید بهشتی و برخی فارغ التحصیلان این مقطع موارد ذیل برای کارآمدتر نمودن این دوره ها پیشنهاد گردید:

1)     ارزیابی دانشگاه مورد پذیرش

2)     ارزیابی وضعیت  علمی و بالینی حرفه پرستاری در کشور خارجی منتخب نسبت به داخل کشور

3)     وجود دوره های تحصیلی PhD پرستاری در دانشگاه خارجی

4)     ارزیابی سوابق ، تجربیات ومدرک تحصیلی استاد ناظر خارجی و ارتباط تخصص وی با رساله دانشجو

5)     جمع آوری کامل داده های مربوط به رساله در داخل کشور با نظارت و تأیید استاد راهنما قبل از اعزام دانشجو

6)     چاپ حداقل دو مقاله در ژورنال های معتبر دنیا

7)     ارائه دستاوردها علمی اعم از علوم تئوری و بالینی در زمینه های مختلف به صورت کارگاه یا ژورنال کلاب و ... به گروه های آموزشی ذینفع  

ضمناً به استحضار آن مقام محترم می رساند که علاوه بر منافع و مزیت های مطروحه در نامه قبلی (ضمیمه می باشد) ، ارائه مدل عملی از فرهنگ اسلامی داخل کشور برای جهانیان ، ارائه Transcultural Nursing برای تبلیغ و اشاعه پرستاری اسلامی به مسلمانان دنیا با توجه به سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران ، خودباوری دانشجویان با درک توانایی های خود نسبت به سایر دانشجویان در کشورهای مختلف ، بازتاب شرایط مناسب و رو به رشد علمی و اجتماعی داخل کشور با توجه به پیروی از تعالیم اسلامی از پیامدهای با ارزش این دوره خواهد بود.

همچنین با توجه به مشکلات عدیده ای که در حرفه پرستاری در ابعاد آموزشی ، مدیریتی و به خصوص مراقبت از بیماران با عنایت بر  مستندات در داخل کشور وجود دارد ، مشاهده مراکز درمانی و مراقبتی کشورهای پیشرفته در امور بالینی و مراقبتی و کسب تجربه در خصوص فرایندهای نوین اموزش بالینی نظیر Simulation و Concept Maping ، نحوه ارائه مراقبت ها ، مدیریت بالینی و بیمارستانی و چگونگی ارائه مراقبت ها در سطح جامعه در پیروی از Holistic Care بازتاب های باارزشی برای کشور و مردم عزیزمان خواهد داشت.  

ضمناً دسترسی به منابع عظیم اطلاعاتی و برخی امکانات ، شرکت در کنگره ها ، سمپوزیوم و کنفرانس های تخصصی ، راه اندازی و عملی نمودن برخی تجربیات تخصصی کسب شده پس از مراجعت و  کسب تجربیات ارزشمند برای ادامه وظیفه خطیر معلمی و آموزگاری در میهن عزیز اسلامی مان از جمله سایر مزیت های این دوره کوتاه مدت خواهد بود.

     با توجه به حسن ظن و دیدگاه موشکافانه و علمی حضرتعالی از آن مقام محترم عاجزانه(؟) خواستاریم، دستور فرمایید در خصوص تداوم هر چه سریعتر استفاده دانشجویان دکترای پرستاری از این فرصت علمی اقدام لازمه را مبذول فرمایند. پیشاپیش از همکاری و بذل توجه حضرتعالی سپاس گزاریم. اجرکم عندال...

 

دانشجویان PhD پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی ایران ، تهران و شهید بهشتی

 

 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٤/٢٦ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک

دفاع از رساله دکتری پرستاری


دوستان گرامی

 به اطلاع می رساند که جناب آقای محمد ذوالعدل دانشجوی دکتری پرستاری دانشگاه تربیت مدرس ، هفته آینده روز یکشنبه۲۴/۴/۸۶ از رساله دکتری خود با عنوان طراحی و ارزشیابی مدل مراقبت جامع بر اساس تجارب مشترک خانواده های دارای بیمار روانی دفاع می نماید. ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان از کلیه علاقه مندان بویژه دانشجویان دکتری پرستاری دعوت می شود در این جلسه شرکت نمایند.
مکان: دانشگاه تربیت مدرس ، ساختمان شماره ۱ علوم پزشکی ، اتاق سمینار
زمان: روز یکشنبه ۲۴/۴/۸۶ ساعت ۳۰/۱۵ بعد از ظهر

یزدان نیک

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٤/٢۱ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک

نشست ضروری دانشجويان دکتري

دوستان سلام

مدتی است که به دنبال برپایی نشست دانشجویان دکتری پرستاری در مورد تعلیق فرصت شش ماهه هستیم ولی همه دوستان به نوعی گرفتار هستند. بالاخره نتیجه رایزنی با دوستان این شد که این جلسه در روز یکشنبه 17/4 برگزار شود . نظر به این که دانشجویان این مشکل را از بعد حرفه ای یک تهدید جدی و نشانه ای از تفکر تنگ نظرانه نسبت به حرفه پرستاری تلقی می کنند، حضور در این جلسه  جهت رسیدن به دیدگاهی مشترک و اقدامی عملی برای مقابله با این تهدید ضرورت دارد. از دوستان دعوت می شود علاوه بر شرکت در جلسه دوستان دانشکده ای خود را هم ترغیب به شرکت در جلسه نمایند.

مکان: دانشکده پرستاری و مامایی ایران، بالاتر از میدان ونک، روبروی بیمارستان خاتم

زمان: روز یکشنبه ساعت 3 بعد از ظهر 

  

                                                                                                       یزدان نیک

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٤/۱٢ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک

دفاع از رساله دکتری پرستاری

دوست عزیز آقای دکتر محمد علی چراغی دانشجوی دوره چهارم دکتری پرستاری دانشکده پرستاری و مامایی تهران هفته آینده روز دوشنبه ۱۸/۴/۸۶ از رساله دکتری خود با موضوع فرایند انتقال دانش در پرستاری دفاع می نماید. ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان از کلیه دانشجویان دکتری پرستاری دعوت می شود در این جلسه شرکت نمایند.

مکان: سالن شورای دانشکده پرستاری و مامایی تهران

زمان: روز دوشنبه ۱۸/۴/۸۶ ساعت ۱۰ صبح   

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٤/۱٢ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک

گردهمايی برای فرصت از دست رفته

فرصت شش ماهه اعزام چندی است که به خاطر تنگ نظری و کج فهمی مسئولین دچار مشکل شده و خصوصا دانشجویان دکتری بعضی از رشته ها از جمله پرستاری را از آن محروم کرده اند. بدون قضاوت در مورد انگیزه های آشکار و نهان مسئولین از ایجاد این محدودیت موضع   ما دانشجویان این است که این عمل مصداق بارز  تبعیض رشته ها است و آن را به هیچ وجه نمی پذیریم . 

پیشنهاد جمعی از دوستان این است که حالا که وزارت قول داده روی این موضوع کار کارشناسی بکند و از دانشجویان هم دعوت به همفکری کرده است دوستان جمع شوند و با سازوکار عقل جمعی ادله و مستندات و راه حل های مورد نیاز برای مقابله با تنگ نظری های احتمالی را فراهم نمایند. پیشنهاد گردهمایی دانشجویان دکتری  مدتی است که مطرح است. زمان  گردهمایی  روز چهار شنبه ۶ تیر ساعت ۱ بعد از ظهر و مکان آن  دانشکده پرستاری و مامایی تهران برای این گردهمایی پیشنهاد شده است. دوستان موافقت خود را با گردهمایی اعلام و حضور یا عدم حضور خود را مشخص نمایند.

دستور جلسه:

- بررسی تاثیر فرصت شش ماهه بر رشد حرفه ای پرستاری و توانمندی دانشجویان دکتری

- بررسی تبعات از دست رفتن این فرصت

- ارائه راه کار برای متقاعد کردن وزارت به برقراری مجدد این فرصت

- ارائه راه کار برای نحوه برخورد با این موضوع در صورت اعمال تبعیض بین رشته ها

  یزدان نیک

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٤/۳ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک