persianweblog persianblog
دانش آموختگان و دانشجویان دکتری پرستاری ایران

بلوغ تشکيلاتی و حرفه ای

چندی است که خبرهای ناگواری از یکی از بزرگترین هیات مدیره های نظام پرستاری کشور به گوش می رسد .

- وارد شدن مستقیم هیات مدیره در کارهای اقتصادی

-سوء استفاده از اعتماد سهامداران و خارج شدن میلیون ها تومان از اموال سهامداران از هیات مدیره

- عزل رئیس هیات مدیره توسط رئیس کل سازمان

- استعفای برخی از اعضای هیات مدیره و

- احتمالا در قدم بعدی انحلال هیات مدیره

صرفنظر از راست و یا نادرست بودن این اخبار و نیز قضاوت روی چند و چون آن به این نکته می توان اشاره کرد که آن روزی که پرستاران با هزاران امید نهال نظام پرستاری را بر زمین امید و آمالشان نشاندند و با عرق جبین خود ان را آبیاری کردند فکر نمی کردند که این نهال به این زودی دچار آفت شود و هنوز چند سالی نگذشته و در سالی که سال وحدت و انسجام نامیده شده سازمان در درون خود واگرایی را با این شدت تجربه کند.

آفت ها از آن جا شروع شد که سازمان هیات مدیره ها را حمایت مالی نکرد و  به مثابه جزایری خودگردان خودمختاری انها را هم تشویق و ترغیب کرد.

آفت ها از آن جا شروع شد که سازمان نه تنها خود را از نظارت بی نیاز دید بلکه بر عملکرد  هیات مدیره ها هم نظارت نکرد.

مشکل از آن جا شروع شد که سازمان هیچ گزارش شفافی از بودجه خود و نحوه هزینه آن به پرستاران که صاحبان اصلی نظام هستند نداد و به تبع آن هیات مدیره ها نیز همین راه را رفتند..

و در باب آفت شناسی سخن ها بسیار است. اینک باید پرسید:

-مگر این هیات مدیره در بیخ گوش سازمان فعالیت نمی کرد؟

-مگر برخی از اعضای این هیات مدیره از مسئولان رده بالای سازمان نیستند؟

-مگر این فعالیت ها با اطلاع همه اعضای هیات مدیره صورت نمی گرفته است؟

-آیا این استعفا عذر بدتر از گناه و اقرار به نا هوشیاری و عدم قبول مسئولیت اقدامات انجام شده نیست؟ 

- ایا این جریانات این فکر را به ذهن افراد خارج از حرفه متبادر نمی کند که پرستاری تا رسیدن به بلوغ حرفه ای هنوز فاصله زیادی دارد؟

- هزینه اعتماد از دست رفته به تشکیلات نظام پرستاری را چه کسانی می پردازند؟

و سخنی با دوستان: بازی قدرت فی نفسه بد نیست و جزء لاینفک زندگی امروز است ولی قواعدی دارد که اگر رعایت نشود احتمال این هست که هر کسی که از این نردبان بالا رفت به سرنوشت پیشینیان (اغمای حرفه ای) دچار شود. رعایت اصول اخلاقی و تشکیلاتی و داشتن تفکری حرفه ای می تواند ما را در این راه هدایت کند.

مسلما مدیریت این جریان و جلوگیری از گسترش ابعاد  بحران و فعال شدن بازیگران خارج از قلمرو حرفه کاری است که باید در اسرع وقت انجام شود.  دادن فرصت دفاع از خود به کسانی که در مظان اتهام قرار دارند و اطلاع رسانی دقیق در این مورد  به دور از تسویه حساب های شخصی می تواند به اعتماد سازی کمک کند.

اگر  به این نقطه برسیم که خانه ای خراب داشتن در مملکتی آباد بهتر از داشتن خانه ای آباد در مملکتی خراب است. شاید در آینده خانه ما نیز آباد شود.

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/۳/٢٦ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک

جلسه دفاع از رساله دکتری

سر کار خانم دکتر سودابه جولایی دانشجوی دوره چهارم دکتری پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران روز شنبه ۲۶/۳/۸۶ از رساله دکتری خود  در زمینه حقوق مددجویان دفاع خواهد کرد. از علاقه مندان به ویژه دانشجویان دکتری دعوت می شود در این جلسه شرکت نمایند.

مکان: سالن شورای دانشکده پرستاری و مامایی تهران

زمان: روز شنبه ساعت ۱۰ صبح 

يزدان نيک

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/۳/٢۱ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک

حکايت تعليق و حق مسلم ما

شنیده شده است که وزارت فخیمه بهداشت (بهداری سابق) در راستای جلوگیری از حیف و میل بیت المال!؟ و انجام کار کارشناسی (شما بخوانید آزموده را بارها آزمودن) و جلوگیری از غربزدگی و انحراف جوانان اقدام به تعلیق فرصت شش ماهه خارج از کشور دانشجویان پی اچ دی همه رشته ها کرده است. در این میان چند نکته ظریف وجود دارد:

۱- آیا دانشجویان پی اچ دی را می توان از حق مسلم شان محروم کرد؟ اهمیت این مسئله برای دانشجویان مانند مسئله هسته ای است و دانشجویان خواهان تداوم غنی شدن علمی خود هستند.

۲- تعلیق فرصت شش ماهه خط قرمز دانشجویان است و زیر بار آن نمی روند.

۳- تجربه نشان داده که کارهای به اصطلاح کارشناسی شده نتیجه ای  جز محرومیت ضعیف ترها ندارد و بدون شک درصد بالای استقبال دانشجویان پی اچ دی پرستاری از این فرصت و استفاده از آن خیلی ها را قلقلک داده است چرا که توانمند شدن پرستاران منافع خیلی ها را به خطر می اندازد.

۴- مورد چهارم را خودتان بنویسید چون تا همین جایش هم صحبت هایم خیلی بوی سیاست گرفت و ترسم که عاقبت خوشی نداشته باشد......  

یزدان نیک

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/۳/٧ - علی ضرغام -احمد یزدان نیک